Powrót do oferty |
Reaktor beztlenowy jest nowoczesnym rozwiązaniem umożliwiającym rozkład związków organicznych zawartych w ściekach w warunkach fermentacji beztlenowej.
Wstępnie ogrzany ściek trafia do cylindrycznego zbiornika reaktora. Odpowiednie dostosowanie wielkości przepływu ścieku oraz warunków wewnątrz, umożliwia właściwy przebieg fermentacji beztlenowej. W tym procesie powstaje biogaz, który przemieszcza się do górnych partii zbiornika. Aby oddzielić biogaz od cieczy, w której jest on rozpuszczony stosuje się różne metody. Jedną z najpopularniejszych jest wykorzystanie separatora biogazu, który umożliwia fizyczną separację gazów od cieczy. W reaktorze beztlenowym Ekowater, wykorzystywany jest specjalnie zaprojektowany, dwustopniowy system separująco-odprowadzający.
Odprowadzony gaz gromadzi się w zbiorniku stanowiącym wyposażenie reaktora, skąd po wstępnym oczyszczeniu zostaje skierowany do kolejnego etapu. Biogaz składa się głównie z metanu (CH4) i dwutlenku węgla (CO2) oraz zawiera śladowe ilości innych gazów.
Drugim z produktów procesu fermentacji jest osad, który gromadzi się przy dnie zbiornika, a następnie zostaje odprowadzony na dalsze etapy oczyszczania. Ściek oczyszczony, przefermentowany, w górnej części zbiornika jest odprowadzany przez specjalnie skonstruowane przelewy. Reaktor jest stosowany w najnowocześniejszych oczyszczalniach ścieków z odzyskiem biogazu.
- Separacja biogazu umożliwia oddzielenie i wykorzystanie metanu jako cennego paliwa energetycznego. Metan jest głównym składnikiem biogazu, który ma wysoką wartość energetyczną.
- Otrzymany biogaz po oczyszczeniu może być wykorzystywany jako źródło energii (np. do produkcji energii elektrycznej lub ciepła),
- Reaktory beztlenowe są bardziej wydajne w usuwaniu substancji organicznych ze ścieku niż proces tlenowy. Ponadto, proces beztlenowego rozkładu jest mniej energetycznie wymagający niż proces tlenowy, co oznacza niższe koszty eksploatacji.
- Proces separacji biogazu przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Metan jest gazem o właściwościach silnie wzmagających efekt cieplarniany. Jego odzyskiwanie i wykorzystywanie jako paliwo pomaga zmniejszyć ilość niekorzystnych związków uwalnianych do atmosfery.
- Osad pozostały po procesie fermentacji beztlenowej jest łatwiejszy do zagospodarowania, z uwagi na obniżoną zawartość związków biologicznie czynnych.